اندروید

اندروید چیست ؟

برنامه نویسی اندروید چگونه است؟

اگر شما به تازگی شروع به برنامه نویسی اندروید کردید باید موارد زیر را قبل ساختن اولین اپلکیشن بدانید:
۱- شما باید به زبان برنامه نویسی جاوا آشنا باشید.
۲- بخش اندروید شامل یادگیری زبان طراحی اندروید ایکس ام ال و درک مفاهیم اندروید با استفاده از مفاهیم برنامه نویسی جاوا است.
۳- انتخاب یکی از IDE ها برنامه نویسی اندورید.
۴- ساختن اولین پروژه وقت گیر است و یک شبه اتفاق نمی افتد.
۵- هنگامی که به یک مشکل(که به ناچار اتفاق خواهد افتاد) خوردید و کلافه شدید به گروهای برنامه نویسی جامع اندروید مراجعه کنید.

خوشبختانه شروع کار برای برنامه نویسی اندروید بسیار راحت است. حتی نیاز نیست که یک موبایل اندروید داشته باشید. فقط نیاز به یک کامپیوتر دارید که SDK را بر روی آن نصب کنید و یک ایمولاتور موبایل. در این پست سعی میکنم نشان دهم چطور ابزار مورد نیاز را بر روی کامپیوتر نصب کنید و آماده شوید تا برنامه نویسی برای اندروید را شروع کنیم. (در پایین صفحه و در قسمت مراجع میتوانید راهنمای نصب را به زبان انگلیسی مشاهده کنید. ضمناً یک فیلم هم قرار داده ام که اگر حوصله خواندن مطلب را ندارید میتوانید به آن رجوع کنید.)

اندروید (Android) نام یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده میشود. این سیستم عامل اوپن سورس است و برپایه هسته لینوکس بنا شده است. اندروید بر خلاف سیستم عامل iOS آیفون که فقط پردازنده هایARM را پشتیبانی میکند، بر روی انواع مختلفی از پردازنده ها (ARM, MIPS, Power Architecture, x86) قابل نصب است. از سال ۲۰۰۸ تاکنون تلفن های همراه متعددی با استفاده از این سیستم عامل به بازار ارائه شده اند. همچنین چندین Tablet PC نیز با استفاده از این سیستم عامل به بازار ارائه شده اند.

آمارهایی از نرم افزارهای موجود برای اندروید
تا ماه اکتبر ۲۰۱۰ تعداد یکصدهزار برنامه جانبی برای این سیستم عامل نوشته شده است که سهم بزرگی در محبوبیت این سیستم عامل دارند. تا همین تاریخ تعداد برنامه های نوشته شده برای سیستم عامل آیفون ۳۰۰ هزار بوده است. اما سرعت رشد سیستم عامل اندروید بسیار بالاتر از بقیه سیستم عامل ها و حتی آیفون است و البته این موضوع را نباید از یاد برد که در لحظه نگارش این مقاله ، اندروید نصف عمر آیفون را دارد.

اندروید دارای کتابخانه های برنامه نویسی قدرتمندی است که کار برنامه نویسان را بسیار ساده میکند. از جمله دیتابیس رابطه ای کوچک شده‌ی  SQLite ، توابع گرافیکی ۳ بعدی openGL ، موتور مرورگر webkit (همانند مرورگر کروم) و موتور گرافیکی SGL .

محیط برنامه نویسی اندروید
Android SDK شامل یک دیباگر، کتابخانه های اندروید، شبیه ساز سیستم عامل ، مستندات اندروید و فایل های نمونه و آموزشی است که به شما در ایجاد اولین برنامه هایتان کمک میکند. هم اکنون این SDK بر روی یک سیستم ۳۲ بیتی که لینوکس ، ویندوز و یا mac OSX داشته باشد اجرا میشود. پیش نیازهای نصب این SDK عبارتند از JDK   و Apache Ant و python 2.2 . برنامه های نوشته شده برای اندروید با پسوند .apk ذخیره میشوند.

معروفترین زبان برنامه نویسی برای اندروید جاوا است.جاوا توسط شرکت اوراکل توسعه داده شده است و توسط گستره عظیمی از دستگاه ها پشتیبانی می شود. برای برنامه نویسی اندروید شما نیاز دارید که حداقل ساینتکس این زبان را بلد باشید .

این زبان طبق آخرین آمار منتشر شده ۱٫۴ میلیارد دستگاه اکتیو شده دارد . در ایران نیز طبق آخرین آمار منتشر شده از مارکت معروف کافه بازار ،‌بیش از ۲۰ میلیون دستگاه اندرویدی ( که کافه بازار را نصب دارند) وجود دارد.

برای برنامه نویسی اندروید شما به یک بسته نرم افزاری توسعه دهنده که توسط گوگل منتشر شده است نیاز دارید.همچنین یک نرم افزار برای برنامه نویسی تحت اندروید نیاز است. که به سفارش گوگل بهترین نرم افزار برای این کار اندروید استودیو می باشد.

اندروید از تمام تکنولوژی های ارتباطی از جمله CDMA ، GSM ، LTE و … پشتیبانی می کند.همچنین فرمت های مختلف فایل‌های مالتی مدیا مثل MPEG-4, H.۲۶۴, MP3, AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF را نیز پشتیبانی می‌نماید.

همانطور که گفته شد زبان اصلی برنامه نویسی اندروید جاواست.
همچنین از بیشتر سخت افزار های موجود مثل سنسور ها ، دوربین ها و …پشتیبانی می کند.