تلگرام با فناوری بلاکچین (Blockchain) غیرقابل فیلتر می شود

  • علی اکبر مطلبی
  • تلگرام با فناوری بلاکچین ، تلگرام Blockchain ، تلگرام غیرقابل فیلتر ، فناوری Blockchain ، پاول دوروف ، تلگرام

پس از اینکه مدیران تلگرام با مقامات ایرانی بر سر تن دادن به برخی خواسته های آنها به مشکل خوردند، دولت ایران تصمیم بر فیلتر تلگرام گرفت و اعلام کرد تا وقتی تلگرام در چارچوب خط قرمزهای ایران حرکت نکند، امکان بازگشایی تلگرام در فضای مجازی وجود ندارد و در همین حال، در اقدامی نمادین مجوز فعالیت پیام رسانهای معروف وی چت و واتس اپ را صادر کرد که البته با اعتراض پاول دوروف همراه شد. اما این همه ماجرا نبود و دورو که مالک تلگرام است هم بیکار ننشست و برای تمام کشورهایی که به نوعی تلگرام را مسدود کرده اند پیامی در توییتر فرستاد: تا کمتر از یک ماه دیگر صبر کنید؛ باقناوری جدیدی باز خواهیم گشت که هیچ دولتی نتواند اپلیکیشن تلگرام را فیلتر کند!
به بیانی ساده تر این فناوری چگونه عملیست!!!

روش بلك چين به اين صورت خواهد بود كه نرم افزار بجاى يك سرور اصلى و متمركز داراى چندين سرور غيرمتمركز خواهد شد كه قاعدتا فيلترينگ را بسيار دشوارتر خواهد كرد.

 

اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیتکوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه(cryptocurrencies)و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است.

فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد:

پول دیجیتال (Digital Currency)
قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)
اوراق بهادار (Securities)
ثبت و نگهداری سوابق (Record Keeping)
این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

تمرکززدایی؟
با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه، زنجیره بلوکی خطراتی را که با ذخیره داده‌ها به‌طور مرکزی نگه داشته می‌شوند حذف می‌کند. زنجیره بلوکی غیر متمرکز ممکن است از ارسال پیام ad-hoc و شبکه توزیع شده استفاده کند.

شبکه آن دارای نقاط متمرکز آسیب پذیری است که کراکرهای کامپیوتر می توانند از آن استفاده کنند؛ به همین ترتیب، هیچ نقطه مرکزی از شکست وجود ندارد. روش های امنیتی زنجیره بلوکی شامل استفاده از رمزنگاری کلید عمومیاست

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

 

 

استارت اپ های موفق مبتنی بر فناوری Blockchain؟
به عنوان نمونه می توان به Everypedia اشاره کرد که یکی از استارت اپ های موفق در حوزه فناوری Blockchain است. Everypedia مانند Wikipedia است با این تفاوت که بستر سرور های ان بر روی شبکه Blockchain قرار دارد و شعار آن  «از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه» است. 
در این استارتاپ به‌ جای استفاده از سرورهای مرکزی از گره‌ های توزیع‌ شده محتوا میزبانی می‌شوند ولی مشکل محدودیت اندازه بلوک‌ ها همچنان در شبکه‌های بلاک چین (زنجیره بلوک) دیده می‌شود و فضای کافی برای ذخیره مقاله‌ها وجود ندارد از پلتفرم‌ها و چارچوب‌های خاصی استفاده‌شده است. با این حال Everypedia هنوز فاصله زیادی با Wikipedia دارد ولی به سرعت در حال رشد می باشد.

فناوری و تکنولوژی بلوک چین در چه حوزه و زمینه هایی می تواند کاربرد داشته باشد؟
حوزه های دیگری که میتواند تحت تاثیر فناوری Blockchain قرار گیرد عبارتند از: شبکه پرداخت بانکی و بانکداری، امنیت سایبری، مدیریت زنجیره تأمین، پیشبینی بازار، شبکه و اینترنت اشیا، بیمه، حمل و نقل، فضای ذخیره ابری، خیریه، رأی گیری، مدیریت، خدمات درمانی، مدیریت انرژی، موسیقی آنلاین، خرده فروشی، املاک، جذب سرمایه جمعی و … بسیاری از شاخه های دیگری که بر بستر فناوری اطلاعات متکی هستند.

منبع: 
وبسایت ارزهای دیجیتال ، وبسایت طرفداری ، ویکی پدیا