دروپال

پشتیبانی دروپال

اطلاعات کلی درباره دروپال

طراحی یک وب سایت موثر در اینترنت نیاز به تعادل ، انعطاف پذیری و سادگی دارد. اگر یک سیستم بیش از اندازه ساده باشد ، تنها میتواند برای یک هدف واحد مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر این سیستم بیش از اندازه انعطاف پذیر شود ، میتواند یاد گیری آن برای کاربران جدید دشوار تر باشد.
دروپال تلاش کرده است که این هدف متضاد را بطوری رفع کند که همه کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند. دروپال همان سیستم انعطاف پذیر پیشرفته است که برای شروع یک سیستم ساده در اختیار شما قرار میدهد که وابسته به نیاز خود ، آن را انطاف می دهید تا به پروژه های بزرگی دست پیدا کنید. دروپال یک در ابتدا یک سیستم ساده در اختیار شما قرار میدهد تا با مشاهده راهنمای های آن براحتی بتوانید خود کار را شروع کنید.

دروپال یک سیستم مدیریتی بسیار قوی است که هم میتواند بعنوان یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مورد استفاده شده و یا بعنوان یک فریم ورک مدیریت محتوا (CMF) مورد استفاده قرار گیرد.

دروپال در عمل
برای اینکه تفاوت دروپال با دیگر سیستم ها را بیشتر درک کنید با یک مثال درباره یک سایت خبری پیش می رویم. فرض کنید که شما میخواهید یک سایت خبری داشته باشید که در صفحه اصلی آن پنج خبر جدید منتشر شده در سایت نمایان گردد. در بخش دیگری از صفحه اصلی سایت پنج خبر از پر طرفدار ترین ها را نمایش می دهید. مطمئنا افزونه هایی برای نمایش جدیدترین اخبار و پرطرفدار ترین اخبار در همه سیستم ها وجود دارند و اینکار قابل انجام است.
اگر شما از CMS های معمولی استفاده کنید ، با نصب یک پلاگین ساده به این قابلیت کوچک دست می یابید. اما زمانی که شما یک ایده درخشان دارید که ۵ محتوای پر طرفدار و جدید نمایش داده شود با چه مشکلی روبرو خواهید بود؟ آیا باید پلاگین های موجود را دستکاری کنید یا اقدام به ایجاد پلاگین جدید نمایید؟ مطمئنا ایجاد آن کار سختی نخواهد بود یا شاید کلا از اجرای اینکار صرف نظر کنید. اگر این دو معیار برای ایده درخشان شما تبدیل به ۱۰ معیار مختلف شود ، آنوقت تکلیف کار چیست ؟ هر پلاگین در سیستم های مدیریت محتوا مسئولیت ردیابی و مدیریت معیار خاصی را بعهده دارد.

هسته دروپال و هزاران افزونه ای که برای آن ساخته شده است ، نیاز به یادگیری اولیه دارد اما باید بدانید که تسط برای راهبری دروپال فوق العاده با ارزش خواهد بود. هزاران نفر در جامعه دروپال به دروپال قدرت می بخشند و انعطاف پذیری آن را بیشتر می کنند. زمانی که شما استفاده از دروپال را تجربه کنید و مراحل اولیه یاد گیری آن را پشت سر بگذارید و کمی شناخت خود را نسبت به این سیستم بالا ببرید ، مطمئنا کامیون اسباب بازی خود را ترک کرده و نسبت به سپری کردن پله های ترقی جدی تر خواهید شد.

دروپال علاوه بر ایجاد همین قابلیت برای مدیران سایت ، نود ها را ایجاد نموده است که همزمان میتوانند صفحات استاتیک ، مطالب وبلاگ ، اخبار و ... را مدیریت و ذخیره نمایند. ویرایش و نمایش تمامی این بخش های مختلف همگی در یک ناوبری ساده انجام می پذیرد و هیچ ساختار جداگانه ای ندارند. منو ها به سادگی کنترل شده و بلوک ها در همه بخش های سایت قابل کنترل هستند. این باعث میشود که شما بصورت کاملا زنده بتوانید تمامی اجزای سایت خود را بسادگی کنترل کنید.
این سیستم دروپال کاملا مشابه XHTML است که ساختار سیستمی معنی داری از اطلاعات فراهم میکند در حالی که سیستم های دیگر همانند CSS هستند که کارشان فقط مرتب سازی ظاهر است و هیچ کنترلی در آن وجود ندارد. در دروپال نود ها اطلاعات ساختاری تمام محتوا (مانند عنوان ، متن ، نویسنده ، تاریخ و ...) را نگهداری می کنند در حالی که معماری هر یک از این اجزا متفاوت بوده و دارای فیلد های متعددی هستند. حال تمامی اجزای دیگر ، توسط دروپال با این نود ها ارتباط برقرار کرده و خروجی اطلاعات را نمایش می دهند. منو ها و بلوک ها همخوانی کامل با محتوای سایت داشته و تمپلت ها براحتی میتوانند کنترل مستقیم با این اطلاعات داشته باشند.
از آنجا که تمامی این اجزاء در لایه های مختلفی نگهداری میشوند ، شما میتوانید اطلاعات و مطالب خود را بر اساس نیاز ها ، نقش های مختلف و مرتب سازی های خاص به بازدید کننده ها ارائه کنید. صفحات را گروه بندی نمایید ، اولویت تعریف کنید یا حتی بخشی از اجزا را ظاهر یا پنهان کنید. اطلاعاتی را در یک مکان نمایش داده و در مکان دیگر مخفی کنید. عملا یک کنترل کامل برای مدیریت کلیه اجزای سایت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

به سرعت شروع کنید و دروپال را سفارشی کنید.
انعطاف پذیری دروپال برای گسترده شدن باور نکردنی است ، اما نصب دروپال بسیار ساده است و فقط کافیست فایل های دروپال را از طریق
FTP آپلود کرده و پس از وارد شدن به نصب سیستم اطلاعات پایگاه داده را وارد کنید. تمامی کارهای نصب و راه اندازی اولیه توسط دروپال انجام می پذیرد. شما براحتی اولین سایت دروپالی خود را میتوانید در کمتر از ۱ ساعت بطور کامل ایجاد نمایید.
مراحل ساخت سایت بدین صورت است:
۱- نصب دروپال
۲- انتخاب قالب
۳- فعال سازی امکانات نظیر : انجمن ، کاربران ، ویکی ، نظرسنجی ، دیدگاه و ...
۴- تعریف نوع محتوا
۵ - اضافه کردن محتوا
۶- دسته بندی محتوا
۷- ایجاد فرم ها

مطمئنا این انعطاف پذیری هزینه هایی هم در بر خواهد داشت. مطمئنا داشتن یک خودرو آماده استفاده ، سریع و قابل فهم تر از این است که بخواهید یک خودرو را بصورت جزء به جزء ساخته و دستور العمل های نصب آن را پیگیری کنید. اما مطمئنا ساختن یک خودرو بسیار دلچسب تر و کارآمد تر از داشتن یک خودرو آماده است. در دروپال همه اجزا برای ساخت حرف ای ترین سایت ها وجود دارد ، اما شما نیاز به فهم و درک آنها و نهایتا ایجاد تناسب فی ما بین آنها خواهید داشت.