سی اس اس

سی اس اس (css)چیست؟

به عبارت ساده سی اس اس (CSS) زبانی است که با استفاده از آن می توان ظاهر کدهای زبان های Markupیی همچون اچ تی ام ال را تغییر داد. در واقع اچ تی ام ال (HTML) ساختار یک صفحه از وب سایت را ایجاد می کند و این در حالی است که سی اس اس (CSS) نحوه به نمایش در آمدن عناصر مختلف زبان اچ تی ام ال (HTML) را مشخص می سازد:
Css از سه حرف اول کلمات cascading style sheet گرفته شده است، زبان نشانه گذاری تحت وب که برای توصیف ظاهر و شکل یک و سایت برای مرورگر استفاده می شود اغلب در صفحات html و xhtml به کار میرود همچنین در سناد xml شامل xml های ساده ، SVG و XULکاربرد دارد. Css3 در واقع آخرین ورژن css است که دارای قابلیت های اضافی بسیار فراتر از دو نسل اول است.

برای روشن شدن مطلب، زبان اچ تی ام ال (HTML) را به اسکلت یک ساختمان تشبیه می کنیم. همانطور که در تصویر فوق می بینیم اسکلت ساختمان عاری از هرگونه زیبایی ظاهری فقط چهارچوب اصلی ساختمان را مشخص می سازد. در سمت چپ، همان سازه را می بینیم که با اعمال قوانین سی اس اس (CSS) ظاهری متفاوت به خود گرفته است. همانطور که در سمت چپ تصویر می بینیم با اعمال سه سری متفاوت از قوانین سی اس اس (CSS) توانسته ایم ساختاری یکسان را به سه مدل مختلف  نمایش دهیم.
زبان CSS مخفف واژگان Cascading Style Sheet به معنی "الگوهای آبشاری" است. علت اختصاص صفت Cascading به معنی "آبشاری" به این زبان این است که قوانین این زبان به صورت آبشاری یا از بالا به پایین اعمال می شوند. 

معنی و مفهوم CSS

در اصطلاح به معنی شیوه ای جهت شکل دهی ظاهر و فرم صفحات وب هست و بعضی وقت ها به اسکلت بندی سایت هم از اون یاد میشه، CSS را باید به نوعی جادوگر طراحی وب نامید، چرا که کدنویسی بی روح و اسکلتی HTML با کمک CSS تبدیل به طراحی جذاب و کاربر پسند میشه، فلسفه پیدایش این زبان به راحت کردن کار طراحان صفحات وب جهت شکل دهی و فرم بندی ایده هاشون بر میگرده، پیش از این برای اینکه به فرض رنگ فونت یک متن را در صفحات مختلف یک سایت تغییر دهیم، ناچار بودیم در هر صفحه فونتمون را پیدا کنیم و با صرف زمان زیاد، تک تک اونها رو ویرایش کنیم، اما با معرفی CSS، انجام این موارد بسیار ساده تر و البته حرفه ای تر شد، بنابراین میتوان گفت گام دوم در یادگیری کدنویسی و طراحی وب، فراگیری CSS هست.
هدف اصلی CSS جداسازی ویژگی های ظاهری یا نمایشی محتوای یک صفحه وب  هست. که این جداسازی باعث راحت شدن مرحله طراحی و نگهداری پروژه میشه. همچنین باعث انعطاف در زیباسازی صفحات وب نیز میشه.

استایل دهی به صفحات html توسط css صورت میگیره.CSS مخفف عبارت  Cascading Style Sheets هست.
Styles: استایل ها مجموع قوانینی هستن که با اعمال آنها بر روی یک سند وب موجب زیبایی آن میشیم.

Sheets: قوانین میتونن درون یک سند یا چندین سند باشن که به سندهای قوانین CSS برگه یا Sheet گفته میشه.

Cascading: این قوانین میتونن از منابع مختلفی اعمال شون و از مکان های مختلفی سرچشمه بگیرن و اولویت های مختلفی داشته باشن. این منابع یک Cascade (آبشار) تشکیل میدن. و این بدین معنی است که ظاهر صفحه میتونه در شرایط مختلف تغییر کنه (مثلا شاید یک صفحه در زمان چاپ بر روی کاغذ ظاهر متفاوتی نسبت به زمانی که بر روی صفحه نمایش ظاهر میشه داشته باشه). همچنین قوانین مختلف میتونن باهم برخورد یا همپوشانی داشته باشن که حل این تداخل ها و تعیین اولویت ها بر عهده خود CSS هست.