پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است و همان‌طور که از نمونه نرم افزارهای نوشته شده با این زبان که در بالا به آن‌ها اشاره شد مشخص است، از این زبان از طراحی سایت‌های دینامیک گرفته تا تحلیل داده‌ها و نرم افزارهای دسکتاپ می‌توان استفاده نمود.

زبان برنامه نویسی پایتون (Python)، قدرتمند و گسترده است. قدرتمند به این معنی که کتابخانه های (libraries) زیادی برای آن نوشته شده و شما تنها با دانلود آن کتابخانه ها، می توانید از کدنویسی های بیهوده اجتناب کنید و گسترده به این معنی که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون (Python)، می توانید یک برنامه ساده را توسط محیط برنامه نویسی آن اجرا کنید یا اینکه یک برنامه برای وب سایت خود بنویسید و یا اینکه یک اپلیکیشن برای اجرا شدن در ویندوز (windows) بسازید (هر چند این موارد، نیاز به اجرای مراحلی دارد). بنابراین مشاهده می کنید که تنها با یک زبان، می توانید کد مورد نظر خود را در محیط هایی مثل سیستم عامل ویندوز یا خود محیط برنامه نویسی یا در وب سایت اجرا نمایید.

زبان برنامه نویسی پایتون (Python)، مشابه دو زبان متلب (MATLAB) و IDL می باشد (که در تحقیقات علوم و مهندسی بسیار کاربرد دارند). حتما با زبان برنامه نویسی متلب (MATLAB) آشنا هستید و می دانید که تا چه اندازه در تحقیقات مهندسی و دانشگاهی به کار می رود (آموزش های کلیدستان در مورد MATLAB را ببینید). اما پایتون (Python) در مقایسه با متلب (MATALB)، یک زبان برنامه نویسی Open Source می باشد و برنامه نویسان به کدهای آن، دسترسی کامل دارند. همچنین متلب (MATALB) غیررایگان می باشد و به نسبت سایر نرم افزارهایی که پولی هستند، گران قیمت است، در صورتی که پایتون (Python) را به رایگان می توانید از سایت آن دانلود نمایید.

ساختار کلی زبان

زبان پایتون بر اساس مدل مفسری طراحی شده است. سیستم Type آن بر اساس مدل تایپ دهی اردکی ( Duck Type ) است و در عین این که type یک متغیر به شکل پویا تعیین می شود( Dynamic Type ) از قوانین Strong Type هم تبعیت می کند. به عبارت دیگر، اجازه رفتارهایی که نتیجه منطقی خیلی مشخصی ندارند را نمی دهد. مانند وقتی که یک مقدار از نوع عدد را بخواهید به مقدار دیگر از نوع رشته اضافه کنید.

نقاط قوت

امروزه زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان یک ابزار قابل اعتماد تقریبا در تمام شاخه های برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. شما چه یک محقق باشید که نیاز به پیاده سازی الگوریتمی خاص دارد، چه یک توسعه دهنده ابزارهای سیستمی باشید که به استفاده راحت روی چند سیستم عامل مختلف احتیاج دارد و چه یک توسعه دهنده برنامه های تحت وب هستید که باید در زمان کم کار خود را به مرحله قابل استفاده برسانید، زبان پایتون را یک ابزار مناسب خواهید یافت. مهم نیست رشته های شما از چه نوع Encoding استفاده می کنند، زبان پایتون یکی از کامل ترین پیاده سازی ها برای کار روی رشته ها را دارد. اگر به سرعت پردازش در حد زبان C احتیاج دارید، حتی اگر کتابخانه ای که استفاده می کنید در اصل با زبان C نوشته نشده باشد یا یک کتابخانه خارجی با زبان C باشد که رابط کاری (API ) برای پایتون نداشته باشد (که البته به ندرت اتفاق می افتد) می توانید با روش Extend کردن از آن در کد پایتون خود استفاده کنید. فریم ورک های متعددی با زبان پایتون برای توسعه تحت وب وجود دارد که شناخته شده ترین آنها Django ، یکی از پراستفاده ترین فریم ورک ها در جامعه برنامه نویسان تحت وب است. در کنار همه این موارد، زبان پایتون یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیاست به همین دلیل حجم بسیار زیادی مستندات، راهنماها و افراد آماده برای کمک کردن در شبکه اینترنت در دسترس شماست. همچنین، اکثر کتابخانه هایی که به زبان C نوشته می شوند حتما رابط کاری (API) برای استفاده برنامه هایی که با پایتون نوشته شده اند را با خود دارند.

در کل، تجربه نشان داده که Open Source بودن یک زبان (یا سیستم عامل)، یک مزیت بزرگ برای آن می باشد و به مرور و با تلاشی که برنامه نویسان علاقه مند به زبان های Open Source انجام می دهند، گستردگی چشمگیری در امکانات آنها به وجود خواهد آمد و رقبای غیر Open Source و غیررایگان خود را دچار مشکل می کنند. این مورد را در سیستم عامل اندروید می توان به خوبی مشاهده کرد که به عنوان یک سیستم عامل Open Source ، به چه سطحی از گستردگی، از نظر تعداد مخاطب و تعداد توسعه دهنده (برنامه نویس)، رسیده است.