پی اچ پی

 

    پی اچ پی یک ابزار قدرتمند برای ساخت صفحات وب پویا و تعاملی است. پی اچ پی زبانی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند، رایگان و جایگزین کارآمد و مناسبی برای رقبایی از قبیل Microsoft’s ASP.

Php   یک زبان اسكریپت نویسی میباشد كه معمولا همراه با HTML بكار می رود (کدهای PHP داخل html درج میشوند و یا برعکس ) و بر خلاف آن قابلیت پردازش داده ها را دارد. اساس PHP به وسیله زبان C طراحی شده است . یادگیری نوع داده ها و ساختارهای این زبان را برای کسانی که با زبان C آشنایی دارند آسان کرده است . یادگیری و برنامه نویسی آن راحت است و نیز وابسته به سیستم عامل خاصی نیست و بر روی سیستم عامل های مختلف قابل اجراست.

معرفي php

PHP چیست ؟

Php در سال ۱۹۹۴ توسط Rasmus Lerdorf ایجاد شد و مخفف واژگان Personal Home Pages به حساب می آید. با گسترش قابلیت ها و موارد استفاده این زبان PHP در معنای Hypertext Preprocessor به کار گرفته شد. عبارت پیش پردازشگر (Preprocessor) بدین معنی است که PHP اطلاعات را قبل از تبدیل به زبان Html پردازش می کند.
مطابق مطالب سایت وب رسمی PHP که در آدرس http://www.php.net قرار دارد، PHP زبان اسکریپتی سمت سرویس دهندهHtmlEmbeded,Cross-Platform,‪(Server-side)‬میباشد.
سمت سرویس دهنده بودن PHP بدین معناست که تمام پردازشهای این زبان بر روی سرویس دهنده (Server) انجام می گیرد. یک سرویس دهنده در حقیقت یک کامپیوتر مخصوص می باشد که صفحات وب در آنجا نگهداری می شوند و از آنجا به مرورگر     و بکاربران  منتقل  می شوند.  منظور از Cross-Platform بودن این زبان این است که بروی هر سیستم و با هر سیستم عاملی از قبیل : Unix, Windows NT, Macintosh, Os/2 اجرا می شوند. توجه کنید که منظور از سیستم عامل، سیستم عامل هایی می باشند که بر روی سرویس دهنده نصب می شوند. PHP نه تنها قابلیت اجرا بر روی هر سیستم عاملی را دارا می باشد بلکه برای منتقل کردن برنامه های آن از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر احتیاج بــه تغییرات اندکی خواهید داشت و حتی در بعضی از موارد بدون احتیاج به هیچ تغییری می توانید یک برنامه به زبان php را از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر منتقل کنید. منظور از Html embeded بودن PHP این است که دستورات این زبان در بین کدهای html قرار می گیرند. بنابراین برنامه نویسی به زبان PHP کمی پیچیده تر از برنامه نویسی به زبان Html به حساب می آید.
PHP بر خلاف زبانهای برنامه نویسی (Programming Languages) یک زبان اسکریپتی (Scripting Language) می باشد به عبارت دیگر دستورات PHP بعد از رخداد یک رویداد (Event) اجرا می شوند. این رویدادها می توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یک URL مشخص و یا مواد دیگر باشند متداولترین زبان اسکریپتی زبان Java Script می باشد که معمولا برای پاسخ به رویدادهای کاربر در مرورگر وب بــه کار می رود تفاوت عمده Java Script با PHP در این است که Java Script یک تکنولوژی سمت سرویس گیرنده (Client-side) می باشد.
زبان هایی مانند Java Script یا PHP تفسیر شونده (Interpreted) نامیده می شوند. به عبــارت دیگر برای اجرا به یک مفسر مانند مرورگر وب احتیاج دارند. اما زبانهای برنامه نویسی مانند C یا Java بعد از ترجمه به زبان ماشین (Compile) به خودی خود قابل اجرا می باشند . 

 

Php چگونه کار میکند؟

PHP یک زبان سمت سرویس گیرنده است! و این بدان معنی است که کدهای نوشته شده به این زبان در کامپیوتر میزبان (Host) صفحــــــات وب قرار می گیرد. برای مثال وقتی که شما به سایت وب www.php.com می روید ISP ‪(Internet Servise Provider)‬) در خواست (Request) شمـــــــــــا را به سرویس دهنده ای که اطلاعت این سایت را نگهداری می کند ارسال می کند. در این هنگام سرویس دهنده بعد از خواندن کدهای PHP آنهــــا را پردازش می کند . برای مثال در این مورد PHP به سرویس دهنده فرمان می دهد که اطلاعــــات یک صفحه وب را به صورت برچسبهای HTML به مرورگر شما منتقل کند بنابراین PHP یک صفحه HTML را تولید می کند. این حالت با هنگامی که صفحه ار ابتدا با کدهـــای HTML طراحی شده باشد تفاوت دارد در حالت دوم تنها یک درخواست به سرویس دهنده ارســــال می شود و سرویس دهنده نیز اطلات HTML موجود را به مرورگر کــــــــــــاربر منتقل می کند بنابراین برای مرورگر کاربر تفـاوتی بین home.html و home.php وجود ندارد اما تفاوت عمده ای بین این دو حالت وجود دارد و آن این است که در حــــــــــالت اول صفحه بصورت دینامیک توسط سرویس دهنده تولید شده است ولی در حـــالت دوم به صورت بدین صورت نیست و ممکن است برای مثال تفاوتی بین اینکه کــــاربر قبلا این صفحه را بازدید کرده یا برای بار اول است که بازدید می کند وجود داشته باشد. پس هر آنچه PHP انجام می دهد در همان سمت سرویس دهنده انجام می دهد و سپس اطلاعات مناسب را به سرویس گیرنده منتقل می کند. مهمترین نیــــاز برای کار با PHP دسترسی به سرویس دهنده ای می باشد که PHP را پشتیبانی کند.

برای اینکــــــــــه شما سیستم خودتان را به یک سرویس دهنده تبدیل کنید اول باید مطمئن شدید که آیا سیستم عاملی که از آن استفــاده می کنید قدرت این را دارد که به یک سرویس دهنده تبدیل شود یا نه؟ منظور این است که آیا این نسخــه از سیستم عامل شما قابلیت تبدیل شدن به یک Web Server رو داراست یا نه ؟

معرفی نرم افزار های مدیریت php

برای اجرای فایل های  PHP  می توان از دو روش استفاده کرد:  

۱.فایل ها را روی هاستی که این زبان پشتیبانی میکند و وب سرور اپاچی روی ان نسب است استفاده کرد.

۲..می توان بصورت لوکال روی سیستم  اجرا کرد.

نرم افزار Easy PHP

این نرم افراز یک شبیه ساز وب سرور هست که می تواند بروی کامپیوتر شما بدون نیاز به IIS و PWS برنامه های PHP را با استفاده از کاوشگر اینترنت اجرا کند. 

معرفی ابزارهای Easy php

۱.Help:این گزینه توضیحاتی (راهنمایی هایی)را در مورد برخی از گزینه های دیگر به کاربران ارائه میکند.

.۲.Log file :از اجرای برنامه ها و خطاایی که از اجرای این برنامه ها ایجاد می شود گزارش میگیرد.

۳: configuration.‎این گزینه چند زیر منو دارد که مهمترین انها   phpmyadminاست با انتخاب این گزینه در مرورگر صفحه ای باز می شود که در این صفحه میتوان databaseودر داخل ان جدول درست کنیم که برای هرdatabase و جدول منوهایی برای تنظیمات و درج و... وجود دارد.

explore.‎4 :با انتخاب این گزینه وارد پوشه wwwشده و تمام محتویات ان رانمایش میدهد..

۵ .localwe :تمام صفحات و پوشه هایی که در پوشه www ایجاد کرده ایم را در مرورگر نمایش میدهد.